محاسبه مصالح
تماس با ما
ارتباط واتس آپ
انواع بلوک سیمانی و ویژگی های آن

انواع بلوک سیمانی و ویژگی های آن

بلوک های سیمانی از جمله مهمترین مصالح ساختمانی هستند که به وفور در بازار یافت می شوند و هر ساله میلیون ها بلوک سیمانی در سراسر کشور به فروش می رسند و اهمیت بالایی در ساختمان سازی دارند. در ادامه با عمرانیه همراه باشید تا با بررسی انواع بلوک سیمانی و کاربرد و ویژگی های آنها به این موضوع که بهترین بلوک سیمانی کدام است بپردازیم و همچنین بگوییم یک بلوک سبک سیمانی استاندارد چه ویژگی هایی دارد.

بلوک سیمانی

بلوک سیمانی چیست؟

سیمان از دیرباز در زندگی بشر نقش مهمی داشته است و قدمت استفاده از این ملات به دوران روم باستان بر می گردد که با خاکستر های آتش فشانی که با آب مخلوط شده بودند یک ملات مستحکمی می ساختند. امروزه نیز سیمان پرکاربرد ترین ملات ساختمانی است که نه تنها استحکام بالایی دارد بلکه به وفور در دسترس بوده و قیمت مناسبی نیز دارد. از مهمترین فرآورده های سیمانی، بلوک سیمانی است. بلوک سیمانی را حتی می توان در کارگاه های کوچک نیز تولید کرد. برای تولید یک بلوک سیمانی کافی است سیمان پرتلند را همراه با آب درون یک قالب مخصوص ریخت تا پس از خشک شدن آماده شود. البته مواد دیگری نیز به سیمان اضافه می شود که بسته به کیفیت بلوک این مواد و میزان آنها متفاوت است. از جمله موادی که با سیمان همراه می شود می توان به کوارتز اشاره کرد.

بلوک سیمانی به وفور در بازار یافت می شود و قیمت مناسب آنها باعث شده مورد توجه اغلب ساختمان سازان قرار بگیرند. استحکام بلوک سیمانی نیز بالا بوده و از این رو اقبال زیادی به استفاده از آن در ساختمان سازی وجود دارد. بلوک سیمانی معمولا برای ساختمان های کم ارتفاع مناسب است چراکه وزن بالایی داشته و مشکلاتی را در ساخت ساختمان های مرتفع ایجاد می کند. البته می توان برای ساخت دیوار های طبقه های پایینی یک ساختمان بلند نیز از بلوک های سیمانی استفاده کرد. ابعاد استاندارد بلوک سیمانی برای هر بلوک متفاوت است و چنانچه در ادامه خواهید خواند بلوک سیمانی انواع مختلفی دارد که هر کدام ابعاد مختلفی دارند. ولی استاندارد بلوک سیمانی معمولی طولی برابر با 40 سانت و عرضی برابر با 20 سانت است. ارتفاع این نوع بلوک ها نیز به 15 سانت می رسد. کوچک ترین بلوک های سیمانی اصطلاحا از نوع لیکا هستند که در نمونه های سه جداره ابعاد بسیاری کمی دارند.

استفاده از بلوک سیمانی برای ساخت و ساز بنا باعث می شود سرعت ساخت به اندازه قابل توجهی افزایش یابد چرا که کار با آن راحت بوده و تنها نیاز است بلوک ها را روی هم قرار داده و سپس بین آنها سیمان ریخت. البته برای بلوک هایی که در سقف ها استفاده می شوند کار کمی متفاوت است اما باز هم سرعت بالایی دارند. سرعت ساخت بنا با بلوک سیمانی از سرعت ساخت با هر مصالح دیگری سریع تر بوده و از این رو معمولا برای افزایش سرعت ساخت و ساز از این بلوک ها استفاده می شود.

بلوک سیمانی

کیفیت بهترین بلوک سیمانی به چه مواردی بستگی دارد؟

کیفیت بلوک سیمانی ارتباط مستقیمی با کیفیت سیمان آن دارد. سیمان پرتلند که برای ساخت بلوک سیمانی استفاده می شود انواع مختلفی دارد که در دسته بندی ها به 8 دسته تقسیم می شود. هر کدام از این سیمان ها کیفیت و کارایی خود را دارند و طبیعتا بلوک ساخته شده با آنها نیز کیفیت متفاوتی دارد. از طرفی موادی که در کنار سیمان و آب در ساخت بلوک به کار می رود نیز می تواند در کیفیت آن تاثیر داشته باشد.

انواع بلوک سیمانی

انواع بلوک سیمانی را می توان از نظر اینکه صنعتی باشند یا معدنی به دو دسته تقسیم کرد. بلوک های معدنی از این رو معدنی نام دارند که در ساخت آنها از پوکه های معدنی استفاده می شود. از این رو این بلوک ها ارزان و سبک هستند و در مناطقی که پوکه های معدنی فراوان یافت شوند این بلوک ها مقرون به صرفه تر هستند. بلوک های صنعتی پرکاربرد تر هستند و اینگونه بلوک به انواع مختلفی تقسیم می شوند که در ادامه انواع بلوک سیمانی صنعتی خواهیم پرداخت.

بلوک سیمانی

بلوک سیمانی معمولی (سنگین)

بلوک سیمانی معمولی ارزان ترین و نوع از انواع بلوک سیمانی است که استفاده گسترده ای در ساختمان سازی دارد. این بلوک ها با استفاده از ترکیب سیمان با شن و ماسه طبیعی ساخته می شوند و از این رو تولید آنها بسیار ساده است. این بلوک ها دارای وزن مخصوص 2000 کیلوگرم بر متر مکعب هستند و از این رو بسیار سنگین وزن محسوب می شوند. البته این بلوک ها در دو نوع تولید می شوند که یکی برای استفاده از دیوار هاست و دیگری برای استفاده در سقف است.

انواع بلوک سیمانی از نظر وزن

وزن یک مصالح ساختمانی یکی از مهمترین مولفه هایی است که برای انتخاب مورد توجه قرار می گیرد. بلوک های سیمانی معمولا سنگین تصور می شوند اما چنین نیست و انواع بلوک سیمانی با توجه به نوع و کارایی خود وزن های مختلفی دارند. در مجموع بلوک های سیمانی را در چند دسته از نظر وزنی طبقه بندی می کنند. بلوک های سبک، بلوک های متوسط و بلوک های سنگین. معیار سنجش وزن یک بلوک را با وزن آن به ازای هر متر مکعب در نظر می گیرند. بلوک های سبک معمولا در هر متر مکعب وزنی تا حداکثر 1700 کیلوگرم دارند که حتی به 600 کیلوگرم نیز می رسند.

بلوک های سیمانی که وزن هر متر مکعب از آنها بین 1700 تا 2000 کیلوگرم باشد به نام بلوک متوسط یا نیمه سبک شناخته می شوند. بلوک هایی که وزن هر متر مکعب از آنها بیش از 2000 کیلوگرم باشد نیز با نام بلوک های سنگین شناخته می شوند. بلوک های سنگین معمولا برای استفاده در پی ساختمان و همچنین دیوار های پایینی مورد استفاده قرار می گیرند در حالی که بلوک های سبک را معمولا برای ساختمان های مرتفع و یا طبقات بالایی ساختمان ها مورد استفاده قرار می دهند. اما در مجموع با توجه استحکام بالای انواع بلوک سیمانی دارند می توانید با استفاده از ملات مناسب از بلوک های سبک در طبقات پایینی نیز استفاده کنید.

بلوک سیمانی

مشاورین شرکت عمرانیه جهت معرفی بیشتر این محصول نوین در عرصه ساختمانی در قسمت تماس با ما در خدمت شما بزرگواران می باشند. درصورت هرگونه سوال یا سفارش خرید با قیمت مناسب و کیفیت بالا می توانید با ما از طریق راه های ارتباطی ذکرشده در ارتباط باشید.

اشتراک
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
0
نظر شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x